Культура Словаччини

Культура Словаччини

Словацька культура та традиції мають багато спільних рис з українськими, особливо західною частиною України. Це спричинено загальним минулим двох держав, саме тому багато заичаїв, обрядів та інших фольклорних цінностей здаються нам знайомими. Проте, варто пам’ятати, що кожен народ унікальний, а тому культурна спадщина має і чимало відмінностей. 

Словацький фольклор і традиції

Словаччина дуже багата на фольклор, народні звичаї та традиції, які мають свою специфіку, засновану на окремих місцевостях, які мають спільне походження та природу. Жодна інша європейська країна не має таких сильних і різноманітних народних традицій, як словацький фольклор. У ширшому розумінні це означає життєвий цикл країни фермерів, пастухів і ремісників. Від музичних і танцювальних колективів до ремесел, ринків під відкритим небом і фестивалів, народні традиції продовжують отримувати теплий прийом по всій країні. Словацькі ремесла та практики включають вишивання мережива, бджільництво, вівчарство, гончарство та різьблення. Сегменти словацького фольклору передаються у спадок із покоління в покоління, у той час як кожен регіон зберігає свої особливості у вигляді типових костюмів, звичаїв, діалекту та загального стилю.

Народне традиційне вбрання 

Народний одяг складався з чотирьох основних частин, якими були власне одяг, головний убір, взуття та аксесуари до одягу та прикраси. До типового чоловічого одягу належали: сорочка, парусиновий воротник, суконні штани, лайблік, тобто чоловічий ліф, кожух, жилетка, ментієка – коротка декоративна шуба, кабаниця – верхнє зимове пальто, губа – кожух із грубого хутра, сукно, і пальто. Джентльмени також носили такі аксесуари, як шарфи, пояси, браслети та рукавички. Жіночий одяг, навпаки, складався з сорочки, пальта, рукавів, спідниці, під’юбника, верхньої спідниці, фартуха, ліфа, пальта, капелюха або аксесуарів, таких як хустки чи стрічки. Використовувалися натуральні тканини без прикрас для щоденної праці, а для святкових подій (кожна неділя, похід до церкви, свята) було спеціально багато вишите вбрання та масивні прикраси. 

Свята 

Державні свята Словаччини включають в себе важливі дати зі словацької історії, ці дні є державними вихідним щороку. Інколи в ці дні проводяться паради чи ярмарки, але, зазвичай, все зачинено і люди відпочивають у звичний для себе спосіб. Державними вихідними є й більшість великих релігійний свят, такі як Різдво і Великдень. До прикладу, календар державних вихідних 2023-го року:

Квітень

 • 7. Страсна п’ятниця – вихідний день
 • 10. Великодній понеділок – вихідний день

Травень

 • 1. День праці – вихідний день
 • 8. День перемоги над фашизмом – день миру 

Липень

 • 5. Свято святих Кирила і Мефодія – вихідний день

Серпень

 • 29 річниця СНП (словацьке народне повстання) – державне свято

Вересень

 • 1. День Конституції Словацької Республіки – державне свято
 • 15. Богородиця Скорботна – день відпочинку

Листопад

 • 1. День всіх святих – день відпочинку
 • 17. День боротьби за свободу і демократію – державне свято

Грудень

 • 24. Різдво Христове (переддень Різдва) – день відпочинку
 • 25. Перше Різдво Христове – день відпочинку
 • 26. Друге свято Різдва Христового – день відпочинку

Релігійні свята відзначаються, як у інших Європейських країнах, за григоріанським календарем. Деякі Великодні традиції схожої на наші, наприклад, розмальовані яйця та класичний набір у кошик. Але, у Словаччині немає нашого традиційного великоднього хлібу – паски, натомість словаки печуть плетений здобний хліб. Також класично немає свята вербної неділі, але є прутики з лози, якими хлопці жартома лупцюють дівчат у Великодній понеділок. Підготовка до Різдва починається за 4 тижні до свята, коли щотижня запалюється по одній адвентній свічці. Такі свічки є вдома у кожної родини, також традиційно запалюються на головних площах в кожному місті і церквах. Важливим святом є також і Свято всіх святих 1 листопада, коли абсолютно всі відвідують могили своїх близьких. Таке ж свято є на Закарпатті, а в інших областях України цей обряд проводять на Великдень.