Життя в Словаччині для українців плюси та мінуси

Життя в Словаччині для українців плюси та мінуси

Багато людей мріють про переїзд в європейську країну, але не кожен знає до чого бути готовим. Долі українців в Словаччині складаються по різному: хтось залишається тут назавжди, виходить заміж, народжує дітей та отримує громадянство; хтось живе життя, що зветься «на дві країни»: має заробіток в Словаччині, визначене коло спілкування, але регулярно приїздить на Батьківщину чи то по робочим питанням, чи то до батьків; інші ж попробувавши життя за кордоном повертаються додому. Це все залежить від багатьох чинників, але є одні фактори – які кличуть в Європу, а є й ті, які манять повернутися. Давайте поглянемо на основні плюси й мінуси життя українців в Словаччині.

Плюси

  • Право на безкоштовну освіту. В Словаччині всі державні університети пропонують виключно безкоштовну повну вищу освіту, а це три роки бакалаврату та два роки магістратури. Все, що потрібно для навчання у ВНЗ словаку чи українцю – це бажання вчитися, володіння базовими знанням обраного фаху, а також знання мови хоча б на розмовному рівні.
  • Вищий рівень заробітної плати. Не можемо ігнорувати той факт, що Словаччина, хоча й не найбагатша країна Європи, але дає фору Україні в питаннях заробітку. При чому, можливості для реалізації різняться від роботи на заводі чи складі до керівних посад у банках та IT організаціях. Все залежить від того, якими знаннями ви володієте, а також від вашого рівня словацької. Звичайно, українцям, які закінчили тут (в Словаччині) університет буде легше знайти собі престижну роботу.
  • Можливість отримати тривалий побут. Проживши офіційно в Словаччині хоча б 5 років ви маєте право претендувати на тривалий побут. А це в свою чергу відкриває можливості ідентичні повноправному громадянину Євросоюзу. Це стосується в першу чергу отримання різних кредитів, пенсійних заощаджень, відкриття бізнесу, лізингу та іншого.
  • Відкриті шляхи у будь яку країну Європи. Ні для кого не секрет, що живучи в країні Євросоюзу у вас є можливість подорожувати до будь якої країни ЄС: відсутність кордонів, залізнодорожні сполученням, дешеві авіаквитки – все у вашому розпорядженні. До речі, оформивши певні документи, ви можете і офіційно працювати, наприклад, в Німеччині, маючи словацькі документи.

Мінуси

  • Обов’язки перед державою і співгромадянами. Проте, життя у Словаччині – не тільки права й можливості, але й обов’язки. Наприклад, якщо бажаєте бути повноправним членом суспільства – зобов’язані платити щомісяця медичне страхування, оплачувати паркомісце у власному дворі чи виключатим музику після 22:00. В іншому випадку, будьте готові до візиту поліцейським (привіт від сусідів).
  • Без знання мови-нікуди. Потрібно зізнатися, що мова при переїзді в будь-яку країну є дуже важливою. Не варто приїздити та спілкуватися українською чи російською зі словаками та сподіватися, що вас зрозуміють, адже це вияв неповаги. Якщо студент має право приїхати до університету з початковим знанням мови та підтягнути її під час навчання, то при прийомі на роботу бажано знати хоча б на хорошому середньому рівні.
  • Втрата національної ідентичності. Це болісне питання для будь-якого емігранта – втрата національної ідентичності та свого «я». Людина відчуває себе чужою закордоном, але вже не таким рідним вдома. В таких випадках ми рекомендуємо знайти свою общину за місцем проживанням, що полегшить адаптацію та не дозволить втратити свою українську частинку. Це може бути, наприклад, фольклорний театр українців, українська церква, культурні заходи або навіть магазини з українським виробами чи продуктами.