Як визначитися з вибором професії?

Як визначитися з вибором професії

Вибір професії – дилема чи не кожного підлітка і дуже важливо вчасно вирішити її. Після закінчення школи ви, скоріш за все, знаходитесь на роздоріжжі і очі розбігаються від кількості можливих варіантів. Звичайно, є підлітки, які чітко знають вектор руху у виборі професії, наприклад, діти з «лікарських династій», які з дитинства надихалися професією батьків. Проте, частіше це виняток, не правило, особливо для творчих натур, які часто беруться за декілька справ відразу, в них багато що виходить, але це тільки ускладнює вибір.

Отже, декілька порад від нас як обрати саме «вашу» професію:

  • Слухати себе. Процес сепарації від батьків відбувається поступово та індивідуально, тому, коли прийшов час обирати собі професію, не всі абітурієнти психологічно дорослі для прийняття власних рішень. Проте, вступ до ВНЗ – слушний час для того, щоб почати приймати власні рішення. Згадайте, спостереження за якими спеціалістами завжди вас цікавило та надихало, якою були ваші мрії в дитинстві, що вас захоплює. Часто дорослі приглушують бажання дітей, і ось ви вже самі не пам’ятаєте і не знаєте чого хочете. Тим більше, сучасний світ, на відміну від деяких дорослих, давно відійшов від стереотипів «серйозних» та «не серйозних професій», тому зараз стати професіоналом та заробляти кошти можна в будь-якій професії.
  • Критично мислити. Потрібно пам’ятати, що вибір професії – не тільки про мрії дитинства, але й про застосування цієї професії на практиці, проживання за рахунок грошей, отриманих на цій роботі та соціальну роль. Важливо моніторити ринок професій, дізнаватися про затребуваність того чи іншого спеціаліста, а також зважати на рівень оплати вашої майбутньої праці. Не забудьте й про перенасиченість ринку певними спеціалістами, наприклад у 2000-х був так званий «юридичний бум», в результаті чого ми маємо дуже багато юристів, а покоління Z не рівно дихає до ІТ спеціальностей і зараз тенденція зберігається.
  • Оцінювати власні бажання та можливості – здобування будь-якої освіти – це витрачені час, сили та кошти. Не існує професій, отримання яких це 5 років байдикування, тому потрібно розуміти, що вас очікує та бути чесним з самим собою. Ви не зможете стати лікарем, якщо боїтеся крові або ж пілотом, якщо панічно боїтеся висоти. Деякі фахи потребують більше фізичної активності, деякі більше часу за книгами, а деякі певних талантів. Слідкуйте за собою або ж запитайте близьких, які ваші сильні сторони, таланти та подумайте, як це можна використати.
  • Не боятися помилитися. Багато людей не відразу роблять правильний вибір та помиляються. І це абсолютно нормально, не нормально – тікати від власних помилок та боятися зізнатися собі в них, прийняти та намагатися виправити. На нашу думку, з цим головне не тягнути Відівчившись цілий рік на певному факультеті, гадаємо, ви можете зрозуміти чи у правильному напрямку ви рухаєтесь. Якщо під час навчання ви відчуваєте, що навчання зовсім вас не захоплює і ви помічаєте, що інший факультет, напевно, зайшов би вам значно краще, то спробуйте вникнути в ту професію. Тут головне не сплутати справжні бажання з ледачістю і труднощами, адже вони будуть всюди.

Ви завжди можете порадитися з нашим спеціалістом щодо вибору університету і професії, розповівши йому про свої бажання та захоплення.