Які університети приймають українців в Європі

Які університети приймають українців в Європі

Насправді, багато європейських ВНЗ вже декілька років приймають студентів з України на різних підставах. До таких країн входять: Словаччини, Чехія, Польща, Німеччина, Австрія, Угорщина, Нідерланди, Швейцарія та ряд інших країн. При виборі університету в Європі відіграють роль багато важливих факторів: можливість вступу в університет, мова країни та те, наскільки важко її опанувати, рівень життя та ціни та менталітет. Також для багатьох важливим питанням  є те, наскільки далеко від Батьківщини знаходиться Альма Матер, адже більшість студентів не хочуть надовго розлучатися з домівкою, рідними та друзями, які залишилися в Україні. 

З огляду на наступні фактори фаворитами українських студентів є країни-сусіди: Словаччина, Польща та Чехія.

  • Слов’янські мови. Мови всіх цих країн належать до словʼянської мовної групи, тому їх вивчення значно простіше для українців, ніж вивчення інших мов, наприклад, угорської, яка належить угро-фінської групи. 
  • Близькість менталітету. Через історичну та географічну близькість всі вищезгадані народи близькі нам за менталітетом. Це спрощує адаптацію та знижує відчуття туги за Батьківщиною. Цей фактор позитивно впливає на успіхи в навчанні студентів, адже дозволяє їм мислити позитивно та не втрачати мотивацію. 
  • Рівень життя і ціни. Хоча в країнах Євросоюзу вищий рівень життя, ніж у країн східних європейських сусідів та у контексті Словаччини , Чехії та Польщі не відчутна ця прірва. Безперечно, тут вищі заробітні плати та рівень соціального життя, але при цьому ціни майже 1:1 з українськими. Це є важливим питанням у студентські роки, адже поки студент не влаштувався на роботу чи підробіток, його фінансово підтримують батьки. 

Кожна з цих країн приймає українських студентів у свої ВНЗ, коледжі та школи, але кожна висуває свої умови вступу, що може спросити чи, навпаки, ускладнити вступ до обраного вишу. 

  • Чехія найзахідніша із країн-фаворитів для вступу українських студентів, а тому чеська мова важча, ніж словацька, хоча вони й схожі, а також важча, ніж польська, яка схожа з українською. Головне, що потрібно для вступу в університети Чехії – нострифікація вашого атестату, яка проходить у формі іспиту з профільних предметів. Що стосується вступного іспиту, то його наявність не є обов‘язковою. Візу для проживання в Чехії видають на один академічний рік, після чого її треба поновлювати щороку. 
  • Словаччина – східний сусід Чехії та західний сусід України, тому словацька мова є схожою та чеську, але значно легша для опанування українцями, адже не містить в своєму алфавіті невластивих нам звуків.  Університети Словаччини приймають українців на різних умовах: складання вступного іспиту, співбесіда чи просто на підставі оцінок. Нострифікація в Словаччині відбувається значно простіше, наша компанія робить її на Міністерстві освіти Словацької Республіки без вашої участі та без складання іспиту. Студентський ВНП (побут) видається відразу на весь термін навчання, наприклад на три роки бакалаврату без потреби оновлення щороку.
  • Польща межує з Львівською областю, а тому також має спільні культурні риси з Україною та схожу мову. Проте, якщо в Чехії та Словаччині навчання в державних університетах однаково безкоштовне для громадян країни та українців, то в Польщі пріоритет надається полякам. Тобто для вас може не залишитися місця на безкоштовному навчанні навіть при хороших результатах. В іншому випадку потрібно просити у ректора про можливість вчитися безкоштовно чи платити менше, при цьому аргументувати своє прохання (наприклад, ваша мати безробітна, а батько в лавах ЗСУ). Також університети вимагають знання мови на високому рівні вже при вступі у ВНЗ, тоді, коли в Словаччині, наприклад, у вас є можливість підтягнути мову на першому курсі вже будучи студентом.