Де краще навчатися в Чехії чи Словаччині? 

Де краще навчатися в Чехії чи Словаччині

Навчання в Словаччині та Чехії регулярно цікавить абітурієнтів з країн колишнього Радянського союзу. У цих країн досить багато спільного, з огляду на те, що ще 30 років тому вони були однією державою – Чехословаччиною. Незважаючи на те, що вже четвертий десяток років кожна країна йде своїм незалежним шляхом, у європейському суспільстві досі виникають суперечки на рахунок того, де кращий рівень життя, сильніша економіка та краща освіта. Останнє якраз цікавить вас, напевне, найбільше. 

Спільне в навчанні в Чехії та Словаччині:

  • Безкоштовне навчання на державній мові 
  • Чеська та словацька мови обидві легко опановуються українцями 
  • В обох країнах однакова система оцінювання, яка складається з 5 балів, які виражені в літерах від A до Fx
  • І в Словаччині і в Чехії ви зможете отримати диплом, який буде котируватися на території всієї Європи 
  • Як в першій, так і в другій країні навчатися можна українським студентам з 16 років, не чекаючи повноліття 

Відмінне в навчанні в Чехії та Словаччині 

  • В Словаччині ви отримуєте посвідку на проживання на весь період навчання (без потреби продовжувати її щороку), натомість в Чехії вам потрібно подавати документи на студентську візу кожного навчального року
  • Якщо в Словаччині студентський побут вам виготовлять максимум за місяць з часу подачі документів, то в Чехії мають право виготовляти візу декілька місяців (інколи студенти очікують її до 6 місяців)
  • При поступленні в Чехії вам потрібно буде підтвердити нострифікацію шкільного атестату, склавши 3 іспити, які є профільними на обраному напрямку. Крім цього вас ще може очікувати вступний іспит. В Словаччині нострифікація проходить без іспиту і ми виготовлюємо її замість вас. 
  • Ціни на гуртожиток хорошого рівня теж відрізняються. Наприклад, гуртожиток готельного класу в Братиславі коштувала у 2022-му році 116 євро за місяць (і це максимум), тоді коли в Празі гуртожиток такого ж (або навіть нижчого класу) коштуватиме 200+ євро за місяць. 
  • У Словаччині найбільшої діаспорою є українська, що значно спрощує адаптацію в чужій країні. В Чехії багато студентів з росії та білорусі, що робить атмосферу дещо напруженою та не надто дружньою.

Висновок про те, де ж краще

На нашу думку, освіта в Словаччині та Чехії відповідає європейським стандартам та задовільнить вас своєю якістю та підходом. АЛЕ потрібно пам’ятати про деякі нюанси та визначити для себе готовність з ними миритися. А саме: різниця в цінах на проживання (в Чехії дорожчий транспорт та житло); сусіди з країн СНД; більша степінь бюрократії та, найголовніше, шанс вступити, адже навіть у ВУЗИ, де немає вступного іспиту потрібно буде скласти іспит академічної різниці з профільних предметів.

Навчання для українців в Словаччині